Dnešní den s úsměvem

Jirkov - příjemné proběhnuti po Stromovce.

15. června 2008 v 20:15 | štefan
Od prosince 2004, kdy jsem začal běhat jsem do konce ledna letošního roku zaběhl 15 maratonů (a jeden v r.2006 vzdal). Všechno to byly maratony rovinné, s téměř nulovým převýšením. Chtěl jsem si letos vyzkoušet nějaké kopečky, ale protože jsem se chystal na Stromovku, běhal jsem jenom velmi pomalu, téměř výhradně po rovině.
O Jirkovu jsem se dověděl od Jitky W. Přečetl jsem si něco o minulých ročnících a zalíbilo se mi to. Ale termín přihlášek byl do 31.5. , a to se běželo ve Stromovce. Rozhodl jsem se, že když ve zdraví přežiju, tak se zkusím přihlásit dodatečně. S přihlášením nebyl žádný problém, pořadatelé byli velice ochotni. Pro jistotu jsem se zeptal co se stane, když nedoběhnu v limitu. Řekli, že počkají na každého, dokonce, že jednou hledali nějakého běžce až v Německu. Kdo mne zná určitě tuši, že to mne příliš neuklidnilo. Já totiž dokážu zabloudit úplně všude. Když mne jednou omrzí život přihlásím se na závod v orientačním běhu.
Do Jirkova mně vzal Rosťa Tomeš. Cestou jsme si vzpoměli na Dana, který v ten den startoval na Kysuckém maratónu. Rosťa říkal, že tam asi nebude mít konkurenci, ale ono to bylo jinak, konkurence byla dostatečně silná. O to obdivuhodnější je Danův výkon. Pranjal mu na svém blogu dal přezdívku Superdan - to je myslím velmi výstižné. Samotný závod se mi moc líbil bylo to takové zpestření a odměna po Stromovce. Vyběhl jsem za Jitkou, pak jsem ji asi po 15 min. doběhl a za dalšich 20 min. jsem zrychlil a dál jsem běžel sám. Za chvíli začalo stoupání. Běžel jsem hodně pomalu, chěl jsem hlavně v pohodě doběhnout. Věděl sem, že stoupání bude téměř do půlmaratonu a čekal jsem, že bude ještě prudší. Kromě toho jsem nevěděl, na co si můžu týden po 12-ti hodinovce troufnout. Proto mne překvapilo, že už kousek za začátkem stoupání jsem začal dobíhat některé běžce a po nějaké době i cyklisty. Už po první občerstvovačku jsem předběhl dva běžce a nějaké cyklisty. Stoupání na chvíli zvolnilo, tak jsem čekal, kdy přijde nějaký skutečně strmý kopec. Naštěstí nepřišel. Běžel jsem svým ležerným tempem, měl jsem pocit, jako když vyklusávám, těšil jsem se z hezkého výhledu. I když výhled na spustošenou krajinu kousek za začátkem stoupání příliš potěšujíci nebyl. Asi ve třetině tratě jsem předběhl jednoho běžce ze IV.kategorie, který do kopečka šel. Na rovince se kolem mne přehnal a v kopci jsem ho zase předběhl. Tak se to zopakovalo několikrát, až jsme byly na vrcholu stoupání. Pak jsme běžely několik kilometrů spolu a povídali si. Někdě u 3. kontroly jsem trochu zrychlil a nechal ho za sebou. Postupně jsem předbíhal další běžce, kteří to na začátku "přepálili". Běželo se mi moc příjemně, tempo pořád kolem 6 min/km, ale nevím to přesně, odhaduji to spíš podle výsledného času. Bylo příjemné, že mne celou dobu nikdo nepředběhl, všichni rychlejší byli přede mnou. Až na Renátu s Honzou, které jsem předběhl někde v kopečku. Pak se drželi kousek za mnou. V seběhu jsem samozřejmě neměl proti Renatě šanci. Na Honzu bych neměl ani do kopce, předběhl jsem ho jenom proto, že doprovázel Renatu. V poklidu jsem doběhl na poslední občerstvovačku. Ani se mi nechtělo věřit, že do cíle už je to jenom 2,5 km. Výsledný čas 4:17:35 nebyl moc důležitý, běžel jsem na pohodu. Moje obavy z bloudění byly zbytečné, trať byla perfektně vyznačená. Organizace i atmosféra závodu byly skvělé. Letos mám vůbec štěstí na perfektní závody. Českobudějovický maratón, 12 h Brno, 6 h Nitra, 12 h Stromovka a teď Jirkov, nevím, který víc pochválit.
Závod v kopečkách se mi zalíbil natolik, že jsem se ještě přihlásil na Visegradský maratón http://www.visegradmaraton.info/ , který se koná 22.6. Mám trochu špatné svědomí kvůli přípravě na 24 h Kladno, tyto dva maratóny mi uberou hodně km z plánovaného objemu. Původně jsem chtěl naběhat v červnu kolem 450 km, takhle to bude sotva 300. Ale říkám si, že důležitější, než celkový objem je absolvování alespoň jednoho dlouhého, cca 15 hodinovího běhu. A to stihnu, zkusím to 4 týdny před závodem.
Teď se hlavně těším na příští neděli. A také budu moc držet palce našim kamarádům a kamarádkam na Ultrabalatonu http://www.keszthelyikilometerek.hu/ .