Dnešní den s úsměvem

Kladenský maratón - neúspěšný vodič na 4 h

13. září 2009 v 20:27 | Štefan
Kladenský maratón mám rád, startoval jsem na posledních třech ročnících. Je tam perfektní organizace, výborné zázemí a hezká atmosféra. Těšil jsem se hodně hlavně na kamarády, které jsem delší dobu neviděl. Měl jsem štěstí, už pří příchodu na stadion jsem potkal Mirka Otavu. S ním mám spojené dva pro mne nejlepší závody: 25 km v Mnichovém hradišti a Kladenský maratón 2006, odkud mám OR. Hlavně Mmichovo Hradiště se mi moc líbilo, drželi jsme velmi přesně naplánované tempo, pravidelně jsme střídali, perfektně nám to klapalo. Sice jsem v závěru už Mirkovi nestačil, ale i tak mám z tohoto závodu OR na 25 km - 1:56 a pár vteřin. To už asi nepřekonám.
Po bleskové registraci jsme ještě potkali Davida (Dav) a zašli na kafé. Zakecali jsme se tak, že nám téměř nezbyl čas na rozcvičení.
K samotnému závodu:
Původně jsem chtěl zkusit běžet na čas kolem 3:50. Nevěděl jsem, jestli to po těžkém srpnu můžu dokázat, měl to být spíš test. Kdyby to nešlo, tak jsem chtěl včas zpomalit, abych to doběhl v pohodě. Hlavní cíl je Stromovka. V plánu jsem měl začít v tempu 5:35 min/km a po pěti km zrychlit na 5:25. Před startem jsem se náhodou seznámil s Bohunkou Královou a Ivetou Houžvičkovou, které chtěli běžet na 4 h. Tak jsem se nabídl, že jim udělám vodiče. Hodilo se mi to, těch 3:50 v dané situaci nebylo moc reálných. Přes startem se k nám přidal Rosťa Běhounek.
Vyběhli jsme v tempu 5:45, po pěti km jsme zrychlili na 5:40, na desátem km jsme byli v čase těsně nad 57 min., téměř ideálně. Na 15 km jsme měli na 4h náskok asi 1 min. Půlmaratón jsme měli těsně pod 1:59. To už tak dobré nebylo, chtělo to větší rezervu. Určitě to ale na 4 h ještě mohlo stačit. To už jsem ale běžel jenom s Bohumkou. Rosťa odpadl kolem 19 km, Iveta snad ještě o něco dřív. Malinko jsme zrychlili, na 25 km jsme náskok navýšili o půl minuty. Pak ale jsem musel na WC a tak jsem řekl Bohumce, ať se pokusí držet tempo a já zrychlím, a pak ji někde doběhnu. WC není přímo u trati, musel jsem odběhnout k hospodě. Dost jsem se tam zdržel, tak mne hodně překvapilo, že jsem Bohunku doběhl už před 27 km. I když jsem při dobíhání běžel nesmyslně rychle (pod 5 min/km), bylo jasné, že neudržela tempo a asi se dost zdržela na občerstvovačce. To už jsme ztráceli asi 3 min. Zpomalil jsem na Bohumkino tempo a po chvíli jsem ji řekl, že jestli ještě chceme doběhnout těsně pod 4 h musíme trochu zrychlit (Ztráceli jsme asi 3 min.). Zvýšil jsem tempo na 5:30, ale na 27 km už jsem byl sám. Tak jsem zase trochu zpomalil. Stejně jsem ale na 30-tém km byl sám a Bohunka v nedohlednu. Tak jsem ještě zpomalil asi na 6 min. Nepomohlo to, nedoběhla mne ani po 35 km, ani na občerstvovačce před posledním kolem. Chvíli jsem počkal, a pak už jsem to jenom doklusal. Výsledný čas 4:13:20. Slabé, ale vzhledem k průběhu to o ničem nevypovídá.
Po doběhu mne hodně bolely nohy jak už dávno ne. Zřejmě je to tak, že čím slabší výkon, tým je to bolestivejší. Ale po půlhodince to přešlo, asi z ultra mám celkem dobrou schopnost regenerace. Dnes jsem vyklusal 7 km, už mne nic nebolí.
Kladenský maratón byl nakonec pro mne místo testu spoločenskou událostí. Bylo to příjemné, taky idálně vyšlo počasí. Byl jsem v Kladně od pátku, přespal jsem u syna, takže jsem měl možnost věnovat se trochu vnučce.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Kaňovský Petr Kaňovský | E-mail | 13. září 2009 v 20:46 | Reagovat

Bohunka doběhla za 4:14:12, tedy 42 sekund na Tebou. Shodou okolností její výkony sleduji dost pečlivě, protože jsme přátelé, a navíc spolu soutěžíme "na dálku" (můj pondělní čas byl 4:12:50, tedy jen o 1:22 lepší).

Minulý týden mi psala, že by chtěla běžet na 3:50, ale odpověděl jsem ji, že jako reálnější u ní vidím běžet na 4:00, o což se evidentně pokusila. V každém případě její zlepšení osobního rekordu o 8 minut je i tak velmi dobré, přičemž věřím, že při některém dalším pokusu se jí čas 4:00 podaří překonat (a věřím, že se to jednou podaří i mě).

2 Petr Kaňovský Petr Kaňovský | E-mail | 13. září 2009 v 20:50 | Reagovat

Jako úžasné nicméně vidím hlavně to, že Bohunka po závodě ještě zvládla večer PIM za 25:29 (25:22 RealTime) ...

3 Štefan Štefan | E-mail | 13. září 2009 v 22:18 | Reagovat

[2]: Je to super. Po závodě se obvykle ještě běží dobře, horší to býva tak za dva dni (alespoň u mne), V roce 2006 jsem si na Kladně udělal OR v maratonu a na druhý den jsem běžel 10 km PIM (to se naposledy běželo dopoledne) za něco málo přes 49 min. Jinak i všera jsem viděl na PIMu několik můžů, kteří běželi v Kladně.

4 Petr Kaňovský Petr Kaňovský | E-mail | 14. září 2009 v 9:43 | Reagovat

U Bohunky mě překvapil hlavně velmi dobrý čas na PIM, protože tempo 5:06/km není příliš vzdálené od jejího závodního tempa na 10 km (kolínskou desítku měla několik vteřin pod 50 minut), i když na stránkách PIM psala, že si ten závod chce jen vyklusat ( http://www.praguemarathon.com/zabava/charita/bezci-pro-charitu/424). Je vidět, že jí systematický trénink ve skupině PIM velmi pomáhá.

5 Martina Haverová Martina Haverová | E-mail | 14. září 2009 v 14:34 | Reagovat

Zdravím Štefane, jste super. Tak ať Vámto stále hezky běhá. Na viděnou. Martina Haverová

6 dav dav | E-mail | 16. září 2009 v 9:51 | Reagovat

Je z té fotky vidět, že si tu dědkovskou roli pěkně užíváš :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama