Dnešní den s úsměvem

Únor 2012

Mercury - opět jednou pod 4 h

2. února 2012 v 21:58 | Štefan
Mercury maratón mám rád. Startoval jsem letos počtvrté, a čas opět pod 4h - 3:58:22. Při předchozích startech to byl vždy nejlepší čas v daném roce. Letos bych byl rád, kdyby se pravidlo nepotvrdilo, a ještě se o něco zlepšil.
Po zdravotních problémech v posledních osmi měsících jsem se startu dost obával. Když mi ráno dlouho nejel noční autobus tak jsem si říkal, že ani by mi nevadilo, kdyby mi ujel vlak. Stihnul jsem ho, a teď už jsem tomu rád. I kdyby byl čas o hodně horší byla by to dobrá příprava.
Před závodem jsem si nedával žádne cíle, ke spokojenosti by mi stačilo zaběhnout pod 4:30. A věřil jsem, že v nejhorším to stihnu do pětihodinového limitu.
O závodu z mého pohledu vlastně ani není co napsat. Začal jsem v tempu na výsledný čas pod 4h (3:45/kolo) s tím, že pokud to nepůjde snad včas zpomalím. Ale celkem snadno jsem držel tempo v rozmězí 3:40 - 3:45 s výjimkou kol, ve kterých jsem občerstvoval. Ale tím jsem se moc nezdržel, pil jsem jenom vodu, vždy přibližně po půl hodine. Kromě toho jsem snědl jeden carbosneck. Nic víc.
Půlku jsem měl asi za 1:58. Nevím to přesně, nevzal jsem si schválně stopky. Pro mne jsou tam i zbytečné, stačí mi vždy jenom zkontrolovat čas posledního kola. V tom mi Mercury velmi vyhovuje, na světelních tabulích jsem stíhal zaregistrovat čas i počet kol do konce. Tempo jsem udržel až do 58 kola. Pak jsem už byl přesvědčený, že pod 4 h budu, i když poběžím kola kolem 4 min. Zkusil jsem trochu zrychlit, ale začal mě bolet levý kotník. Tak jsem trochu zpomalil, asi na 4 min/kolo, nechtěl jsem v závěru riskovat.
Celý závod jsem absolvoval v pohodě, bez krize. Asi to šlo zaběhnout lépe, ani mne po závodu nebolely nohy. Tak jsem to zřejmě odflákl. Akorát v cíli po chvíli chůze se mi začala motat hlava, musel jsem si sednout.
Organizátoři zvládli závod velmi dobře, žádné problémy jsem nezaregistroval. A za lidovou cenu 250 Kč občerstvění, oběd, hezká medaile, světelné tabule... Prostě super.
Líbila se mi i atmosfěra, potkal jsem hodně známych a zpoznal další běžce.
Dosažený čas po zdravotních komplikacích je pro mne velkým povzbuzením.