Dnešní den s úsměvem

Květen 2014

1/2 M KV - jak jsem vyrovnal slovenský rekord

28. května 2014 v 19:43 | Štefan
Povedlo se to úžasně. Zaběhl jsem za 2:09:53. Na sekundu stejně jako Robert Štefko v Londýně, když vytvořil slovenský rekord v maratonu. Akorát jsem to zaběhl na poněkud kratší trati - na Mattoni půl maratonu v Karlových Varech jako vodič na 2:10.


Bylo to docela snadné, i když v pátek večer to tak nevypadalo. Bylo mi špatně od žaludku a bolela mne hlava. Naštěstí v sobotu ráno už jsem byl v pohodě. Pro jistotu jsem se ještě byl proběhnout abych se ujistil, že je vše v pořádku.


Popoledni jsme se spoluvodičkou Katkou Šumberovou a Martinem Stárkem vyjeli z Prahy směr Vary.
Trochu jsme měli obavy z počasí, které se potvrdily. Krátce před příjezdem do Karlových Varů - kolem 15:30 začla dost prudká bouře. Naštěstí meteorológům skvěle vyšla předpověď. Nejsilnější bouře měla být kolem 16 h, do 17 h měla ustat. Tak se taky stalo. Nicméně jsme dost promokly, než jsme se dostaly do Expa. Já jsem pak ještě zbytečné šel ještě do PIM stánku. Myslel jsem, že tam dostanu baťoh s vodičskou vlajkou. Ten jsem si měl vyzvednout při registraci. Tak jsem se vrátil do Expa. Už bylo zavřené, pouštěli jenom ven, a naštěstí taky k registraci. Vyzvedl jsem si věci, našel Katku a Martina, počkali jsme na sraz vodičů a pak společně odešli na start.


V samotném závodu jsme neměli téměř žádné problémy. Na čas 2:10 se půlmaratón vodí jednoduše (i když já jsem to dělal poprvé). Stačí běžet 6 min/km, to dáva čas přibližně 2:06:36. Běželo se na oficiální čas, takže k tomu času bylo potřeba přičíst ztrátu na startu - tá byla asi 2:15. Na občerstvění jsme počítali přibližně 1 minutu, takže při ideálním tempu byla rezerva necelou půl minutu. Trochu komplikace byla, že jsme se normálně rozběhli až někde za 1. km, bylo to potřeba taky dohnat. Ale vše probíhalo velmi dobře, na 10-tém km jsme byly pár vteřin po 1:02. To bylo v pořádku, ale pak jsme po 13-tý km ztratili asi 30 s. Nevím, jak se nám to povedlo, ale musel jsem torchu zrychlit, zatímco Katka pokračovala v původním tempu. Ukázalo se, že jsem zrychlil trochu moc, 2 km před cílem jsem měl náskok na ideální čas asi 20 vteřin. Tak jsem zase trochu ubral. Běžcům, kteří běželi se mnou jsem řekl, že musím zpomalit, oni ať běží dál ve stejném tempu, nebo zkusí zafinišovat. Pokud vím, tak všichni to akceptovali a doběhli, většinou dost těsně, přede mnou. Já jsem doběhl v už zpomínaném čase 2:09:53, se kterým jsem moc spokojený.

Moc se mi líbila atmosféra v Karlových Varech. Většina trati byla lemována povzbuzujícími diváky. Taky organizace byla podle mne byzchybná. Krásný závod, pokud budu zdráv rad se tam za rok vrátím.


Dva týdny před Mattoni půlmaratonem jsem běžel PIM jako vodič na 4:30. Dodatečně už asi nemá smysl o tom psát. Proběhlo to v klidu, výsledný čas 4:30:05. Těch 5 sekund mě trochu mrzí, zbytečně jsem na posledním km zpomalil. Ale neměl jsem stopky, ty jsem půjčil spoluvodičce, a navigace, zřejmě díky Tišňovskému tunelu, nefungovala dobře.

PIM - vodič na 4:30 (počtvrtéí)

8. května 2014 v 11:48 | Štefan
Tento článek bude stručný. Všechno jsem popsal loni v

Letos by to mělo být stejné. Jediný rozdíl bude v tom, že nepoběžím s balónkem, ale s vlajkou upevněnou na běžeckém baťohu.
Vodiči budou lépe viditelní, bude to však pro nás o něco náročnější. Byl jsem si to zkusit v Ďáblickém háji. Měl jsem obavu z vlajky, ale vůbec jsem nepoznal rozdíl v běhu jenom s baťohem, nebo i s vlajkou. Ale baťoh váži asi 1 a1/2 kg, takže na těch 42,195 km to bude znát. Věřím, že to zvládnu.